Yenice KERİMOĞLU Restaurant

3 yıl önce
478 kez görüntülendi

Yenice KERİMOĞLU Restaurant

Istranca Dağları’nın nazardan kaçırılmış eşsiz coğrafyasına sahip Kırklareli, son yıllarda Trakya’nın pek çok yerinden ve İstanbul gibi hayatın yoğun yaşandığı şehirlerden doğaya kaçışın çekim merkezi olmayı başarmıştır.

Doğaya kaçışın türlü gerekçeleri arasında, Kırklareli’nin pek çok yerinde karşımıza çıkan ve bulunduğu yerden değer alıp bulunduğu yere değer katan kimlikli lezzet durakları azımsanmayacak haklı bir öneme sahiptir.

Bu lezzet durakları arasında ilin Pınarhisar ilçesine bağlı Yenice beldesi payelenmiş bir şöhrete sahiptir. 2011 Ağustos’unun son günü hizmete açılan Kerimoğlu Restaurant & Et Ürünleri ise, bu haklı şöhrete bir rütbe daha eklemeyi kısa sürede başarmış görünüyor.

Istırancalar’ın uğrunda şirin bir belde; Yenice

Yenice Trakyalılar’ın deyimiyle Istırancaların tam da “uğrunda” bir belde merkezi…

İlçe merkezi Pınarhisar’a 17 km uzaklıktaki Yenice, İğneada’ya giden devlet yolunun üzerinde oluşuyla yılın her mevsimi çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. İğneada’ya gidenlerin en yoğun kullandığı bu devlet yolu üzerindeki belde, İğneada’ya 65 km mesafede ve Demirköy’e gelmezden önceki son yerleşim yeridir. Burası aynı zamanda Istranca Dağları’na tırmanmaya başladığımız noktada, dağ silsilesinin en yüksek noktası olan Mahya Tepe’nin uğrunda, kuytusunda yer almaktadır. Bu dağların süsü Istranca ormanları kuşağı da bu belde ile birlikte başalamaktadır.

Eski adı İnceköy-İneceköy olan belde geçtiğimiz yüzyıla kadar yoğun bir Rum ve Bulgar nüfusa ev sahipliği yapmaktaydı. Balkan savaşlarından 1924 büyük mübadelesine değin geçen bir süreçte Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya’dan muhacirler çeşitli tarihlerde yöreye iskan ettirilmiştir. Bu sebeple Balkan köylerinin pek çoğunda rastladığımız mimari doku burada da kendini hala ele vermektedir.

Yeniceköy doğal yayılışıyla bu zengin coğrafyadan beslenen hayvanlarından elde edilen et ürünleri ve süt ürünleri ile çok meşhurdur. İğneada’ya gidenlerin veya tatilini bitirip dönenlerin mutlaka uğrayıp alışveriş yaptıklarını, yörenin nam salmış lezzetlerinin tadına baktıklarını söylemeye gerek yok sanırız.

Dağlardan beslenen birçok pınarın çıkış noktasına yakınlığı ile, meyve ve sebze bahçeleri ile diğer tarım ürünlerinin yetiştiriciliğinin de günden güne arttığını belirtmeliyiz. Ormanın sunduğu ürünler ise cabası…Bu ürünlerin pek çoğunu yol boyunca dizili derme çatma tezgahlarda bulabilir, güvenle alabilirsiniz. Yörenin ballarının da bir o kadar nefasetli olduğunu söylemeliyiz.

Tüm bu zenginlikler Yeniceköylüler’in kendi değerleri üzerinden eko-turizmi bir vizyon olarak benimsemelerinin önünü açmıştır. Gelgelelim, her zenginliği heba etmek isteyen dar bir zihniyet(!); Yeniceköy ve civarındaki zümrüt ormanların bağrında, Trakya ovalarını sulayan pınarların başlıca çıkış noktalarından biri olan bu beldede taş ocakları açarak, tüm bu güzellikler üzerinde onların rıza göstermediği bir hak talep etmektedir. Yöre halkı, eli kulağında bu çevre katliamı karşısındaki hak arama girişimlerini tek yürek olarak ve seslerini sürekli yükselterek sürdürmektedir. Onların bu hak arayışlarında dile getirdikleri tek bir şey var : “ Sahip olduğumuz doğamız bize yeter, ona el sürmeyin !”

Doğanın kucağında bir lezzet durağı; Kerimoğlu Restaurant

Yenice beldesi, Trakya’nın bu kesiminde yaygın olan “köy kasapçılığı” geleneğinden devşirdiği haklı bir şöhrete sahiptir. Eti alınacak hayvanların yetiştirilmesinden etlerin işlenişine, ürüne dönüştürülmesine değin geçen tüm süreçlerde gösterilen itina bu şöhreti beslemektedir.

Et ürünleri üzerine tanınırlığı ve zengin bir florada doğal yayılışıyla itinalı hayvancılık faaliyetleri göz önüne alındığında, Yenice’nin “mandıracılık” geleneğinden beslenen süt ürünleri üzerine bir bilinirliği olmaması da düşünülemez hani. Nitekim öyle de…

Köyde et ürünleri ve süt ürünleri üzerine küçük işletmeler bulabiliyorsunuz. Küçük işletmeler diyoruz ama; “köy kasapçılığı” geleneğinden yetişerek maharetli ellleriyle lezzet dağıtan beldedeki 3 işletmede çoğu zaman yer bulamıyorsunuz. Trakya’nın pek çok kesiminden ve çok daha uzak yerlerden bile hazırlanan bu ürünlerden satın almak için gelenlerin yahut sipariş verenlerin oluşturduğu ticaret hacmi, yaptıkları işin sorumluluğunu artırmaktadır.

Kerimoğlu Et Ürünleri ve Restaurant bu farkındalığı artırmak, Yenice’de senelerdir edindikleri tecrübeyi ve güvenirliği bir tık ileriye taşımak üzere yola çıkan bir lezet durağı olarak karşımıza çıkıyor.

İşletmenin sahipleri daha önce Yenice merkezde Meydan Kasabı isimli bir mekana sahipken, burayı kapatarak Yeniceköy’ün Pınarhisar yönünden girişinde yepyeni bir tesis açtılar. Istıranca Dağları’nın her mevsim farklı giyinen manzarasına hakim bir mevkide kurulu bu yeni mekan vitrininde restaurant kısmını öne koysa da, katvizitlerinde ve tabelalarında gelenekten gelen “kasapçılık” vurgusu dikkat çekiyor.

Çünkü daha önce de bahsettiğim gibi; İğneada gibi işlek bir yol üzerinde oluşu sebebiyle uğrayanlar ile Trakya’nın çeşitli yerlerinden gelip evlerinin ihtiyacı olan et ürünlerini hazırlatıp alanların sayısı, restaurant bölümünde bu lezzeti tadanların bazen çok ötesine geçiyor.

Yine de ben size isimlerinin vitrini olan restaurant bölümünden bahsetmeye çalışacağım…

Yenice Kerimoğlu Restaurant, beldenin Pınarhisar yönünden girişinde, solda yer alıyor. İğneada’ya uzanan devlet yolundan yüksek duvarları olan bir bahçe duvarıyla ayrılıyor. Henüz daha mekana yaklaşırken göze çarpan yüksek tanıtım tabelası “ben buradayım” diyor. Mekanı kaçırmanız söz konusu olamaz bile.

İki kanatlı parmaklıkları olan demir kapıdan içeri girer girmez sizi hemen sarmalayan bir mekan karşılıyor sizi. Bahçe çok da büyük olmayan bir park alanına, küçük bir çocuk oyun parkına ve bir süs havuzuna sahip. Fakat mekanın asıl bütünlüğü ana binada ve onun ön kısmına dizilmiş, beldenin ormancılık yönüne de atıfta bulunan kır masalarının dizili olduğu bölümde kendini gösteriyor.

Dikdörtgen planlı tek bir bina karşılıyor sizi. Teras kısmı biraz daha içeri gizlenmiş 3 katlı bir bina Yenice Kerimoğlu Restaurant… Binanın şimdilik sadece alt katı restaurant ve et işleme ünitelerine ayrılmış durumda. İkinci kat işletme bölümü olarak planlanmış. Muhtemelen seyir terası da ileri ki günlerde ziyaretçilere açılacak, belki artan ihtiyaca göre restaurant bölümüne ilaveten ihtiyaca cevap verecektir hissi uyandırıyor bende.

Mekanın dışında içerisi pür-pak, çok temiz ve şık düzenlenmiş wc ve lavabolar yer alıyor. Böylesi bir mekanda bu titizlik, temizlik çok şey ifade ediyor zira. Bu beklentinin hakkını verdiklerini gönül rahatlığıyla dile getirmeliyim.

Kerimoğlu’nun ana mekanına, dikdörtgen planlı ana binanın uzun kenarı boyunca uzanan sundurmaya açılan bir kapıdan giriyorsunuz. Sundurma ana binadan bir çatı eklentisi ile dışarıya doğru yer kazanılarak inşa edilmiş. Çepeçevre çatıya doğru uzanan camlar mekana aydınlık hissi kazandırdığı gibi, yaz döneminde açılacak şekilde ferahlık hissini besliyor. Sırtını Kerimoğlu’nun iç mekanına veren sundurma boyunca sağlı sollu masalar yer alıyor.

Sundurmanın orta yerine konumlandırılmış, bahçedeki kır masalarının olduğu bölüme açılan başka bir kapı daha bulunuyor. Bu kapı bahçeye yapılacak servislerde kolaylık sağlıyor.

Sundurmanın girişinin hemen solunda mekanın et ürünlerinin işlenerek satışa sunulduğu, ayrıca hesapların alındığı bir bölüm yer alıyor. Kerimoğlu Et Ürünleri‘ne ait, hijyen şartları gözetilerek hazırlanan et ürünlerinin satışına yönelik ayrılmış cemekanlı-soğutuculu vitrin göz alıcı görünüyor. Satın almak yahut restaurantta tadına bakmak istediğiniz ürünleri görebiliyorsunuz. Diğer duvara yaslanmış bir soğutucuda ise Yenice’nin süt ürünlerini ( Peynir, tereyağ, ekşimik, manda yoğurdu, yoğurt vb…) bulabiliyorsunuz. Üçüncü bir soğutucu dolabı ise meşrubatlara ve içeceklere ayrılmış durumda.

Bu bölümün arkasında kesimlerin yapıldığı, etlerin işlendiği ve işlenen etlerin soğuk hava depolarında tüm hijyen şartlarıyla saklandığı bölümler yer alıyor. Tüm kesimler ve sonraki aşamalar veterinerler ve gıda mühendislerinin kontrolleri çerçevesinde peyderpey takip ediliyor. Bu bölümlere ancak görevli olanlar, gerekli hijyen koşulları sağlanarak girebiliyor.

Yeri gelmişken söyleyelim, Kerimoğlu Restaurant içkisiz bir mekan. Bu konuda eskiden beri aynı politikayı takip ettiklerini, işletmede kendi ürünlerinin lezzetini öne çıkarmak istediklerini ve huzurlu bir aile ortamını her koşulda korumak istediklerini dile getiriyorlar. Mekanı tercih edeceklerin bunu bilerek gelmeleri yönünde uyarıda bulunuyorlar.

Kerimoğlu Restaurant’ın dikdörtgen planlı iç mekanının cam ağırlıklı uzun duvarı sundurmaya açılan bölüme omuz veriyor. Karşı cephe duvarı ise taş desenli görünüme sahip. Tavanda şık ama güçlü iki aydınlatma değişen ışık koşullarıyla mekana ait ambiansı güçlendiriyor.

Restaurantın iç mekanının diğer ucunda bir tatlıların, salata malzemelerinin, manda yoğurdu ve meşrubarlar gibi ürünlerin saklandığı bir başka vitrin ve açık bir kapı aralığıyla resturantın iç kısmına bağlanan şık, aydınlık ve temiz bir mutfak yer alıyor. Mutfağın orta yerinde işlerin aksamadan yürütülebilmesi için genişçe bir servis masası bulunuyor. Duvar bölümüne gömülmüş odun ateşi üzerine uzatılmış oldukça uzun bir ızgara bölümü yer alıyor. Onun hemen yanında ise yine odun ateşi ile işleyen bir taş fırın var. Mutfağın diğer duvarı boyunca boylu boyunca bir bulaşık tezgahı uzanıyor. Servisler, bulaşık makinesı vb…hep bu tezgah boyunca itinayla dizilmiş durumda. Hiçbir kirlilik yahut fazladan tabak çanağa rastlamıyorsunuz bile. Bal dök yala derler ya, işte öyle…

Mutfağın camekan bölümü ise sundurmadaki ve bahçedeki servislere kolaylık sağlayan pencere açıklıklarına sahip şekilde dizayn edilmiş. Bahçede ise üzerleri çatıyla örtülmüş iki sıra boyunca uzanan 13 adet kır masası bulunuyor. Her masada 6-8 kişi rahatlıkla hizmet alabiliyor. İç mekan ise toplamda 150 kişiye aynı anda hizmet verebiliyor. Dolayısıyla Kerimoğlu Restaurant toplantılar ve özel davetler için de şık bir mekan olmayı şimdiden garantiliyor.

Yenice’nin Damıtılmış Lezzetleri

Yeniceköy; daha önce de bahsettiğimiz gibi “köy kasapçılığı” geleneğinin kuşaktan kuşağa aktarılan deneyimleriyle katmerlenen, kendi ismini üzerine koyduğu ürünleriyle meşhur. Yörenin kavurmaları ve sucukları pek meşhur. Civar yerleşimlerden gelip evinin haftalık-aylık et ürünlerini alanlar bir hayli fazla. Bu ürünleri Yenice’den almış olmak bir güven göstergesi gibi algılanıyor Trakya’nın bu kesiminde.

Kerimoğlu Et Ürünleri & Restaurant da bu güveni yeni binası, farklı işlevleri olan üniteleri ve hizmet anlayışıyla perçinliyor. Çıtayı biraz daha yukarı çekiyor açıkçası…

Porsiyon hesabı veya kilo hesabı istediğiniz ürünü seçip hazırlatabiliyorsunuz. Izgaralar konusunda adlarını bir hayli duyurduklarını söylemeliyiz. Etin tüm nefasetini ağız dolusu alabiliyorsunuz. Kasap köfte de Kırklareli’nin köfte kültüründen kopmaksızın, o lezzette tabağınıza geliyor. Köfte ile birlikte sunulan acı sos yine Kırklareli’de köfte sunumunun ayrılmaz bir parçası olarak Kerimoğlu Restaurant’da kendini gösteriyor.

Taş fırında hazırlanacak lezzetleri denememiş olmama rağmen, Yenice merkezindeki eski yerlerinde tattıklarım aklıma geliyor. Etli güveç yemeklerinin rağbetinin çok olacağını şimdiden müjdeleyebilirim.

Her şey bir yana, ben buraya Yenice’nin o lezzeti tarifsiz sucuklarından erbabının elinden tatmak için bile gelebilirim. Kırklareli’nin pek çok yerinde adını dile düşürmüş, marka olmuş sucuk yapan yerler vardır. Ama Yenice’de tadabilecekleriniz, o büyük büyük reklamı yapılanların kat be kat üzerindedir iddiasında bulunabilirim. Mutlaka denemelisiniz, müdavimi olacaksınız…

Manda yoğurdu civarda üretim yapan başka işletmelerden Kerimoğlu Restaurant’ın mutfağına geliyor. Özellikle ızgaralarla manda yoğurdu tadılması tavsiye ediliyor. Ama siz yine de taze hazırlanmış bir çoban salata derseniz, tüm ürünler siz istediğiniz sıra doğranıp servise alınıyor.

Mekan bu yeni konseptiyle bir konuda eleştiriyi hak ediyor diyebilirim. Masalarda size kolaylık gösterecek bir menüye ihtiyaç duyuluyor. Bu hem hesabını yapmak isteyebilecekler için, hem de uzun uzun garsonun saydıklarını takip edemeyecekler için kolaylık sağlayacaktır.

Lezzetin peşinden koşanların aynı zamanda nefis bir doğa parçası içerisinde vakit geçirebilecekleri, yöreye kattıkları değerle alkışı fazlasıyla hak eden bir mekan Kerimoğlu Et Ürünleri & Restaurant.

Istrancalar’ın bu damıtılmış ve güvenli lezzetlerini daha geniş kitlelere tattırmak, tanıtmak için çeşitli fuar ve kent festivallerinde Kerimoğlu‘nu görebiliyoruz. Bu durum yörenin gastronomik değerleri ile tanıtımı açısından azımsanmayacak farkındalık yaratıyor. Öte yandan Kerimoğlu Et Ürünleri bayilik vermek suretiyle gelebilecek iş ortaklıklarına da açık. Böylece bu lezzetlerin çok daha geniş bir dağıtım ağına ulaşması amaçlanıyor. Firma bu konuda kendilerine gelen teklifleri kalite ilkelerinin süzgecinden geçirerek değerlendiriyor. İş o ki, lezzet düşkünleri Kerimoğlu markalı ürünlere artık çok daha fazla noktada ulaşılabilme imkanı bulacaklar.

Yiine de mekanın ruhuna uygun, kendi coğrafyasında bu lezzetlerin peşine düşebilecekler için Yenice’ye gelmenizi şiddetle tavsiye ediyorum….

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

*

Yukar k