Viranşehir usulü müthiş kavurma tarifi

472 kez görüntülendi

Viranşehir  usulü müthiş kavurma tarifi

viransehir-usulu-muthis-kavurma-tarifi

Viranşehir  usulü müthiş kavurma tarifi

Kurban Bayramı gelse de kavurma yesek dediğinizi duyar gibiyiz.

Viranşehir’de birçok vatandaş Kurban kesimini tamamlamış, etlerin yerine ulaşması için pay etmiş ve öğle yemeğinde kavurma yemek için sabırsızlıkla bekliyor. Uzmanların önerilerine göre 24 saat geçmeden Kurban eti ile yapılan yemekler bazı sağlık sorunlarına neden oluyor. Kavurmanın karşı koyulmaz cazibesine engel olmak zor olsa da etlerin dinlendirildikten sonra yenilmesi sağlık açısından önemli yer tutuyor. Etin dinlenmesinin ardından hazırlamak üzere müthiş kavurma tarifini sizlerle paylaşıyoruz.
KAVURMA TARİFİ
KUZU KAVURMA
Malzemeler:
1 kg koyun but
100 gr kuyruk yağı
Yeteri kadar tuz, karabiber, kekik, İsot
Yemeğin Tarifi:
Viranşehir  Kuyruk yağını incecik doğrayarak, tencerede yağını salana kadar kavurun. İçerisine kuşbaşı doğranmış butu ilave edin. Kısık ateşte yaklaşık 1 saat kendi suyu ile pişirin.
Tencereyikapalı bir şelkilde arada bir silkeleyerek etlerin yer değiştirmesini ve yağ ile temasını sağlayınız. Et pişince üzerine tuz, karabiber ve kekik ilave ediniz. Sıcak olarak servis yapınız.
DANA KAVURMA
Malzemeler:
1 kg yağsız dana kuşbaşı
1 çay bardağı ayçiçek yağı
Karabiber, tuz, kekik, İsot
Yemeğin Tarifi:
Viranşehir, Kuşbaşı doğranmış etimizi tenceremize koyup orta ateşte kendi bırakıcağı suyunda haşlamaya bırakıyoruz bıraktığı suyu çektikten sonra üzerine 1 çay bardağı sıcak su ilave edip haşlamaya devam ediyoruz. Haşlanan etimizi beklemeye alıp yağımızı tenceremize koyuyoruz. Ardından ısınan yağımıza sırasıyla pul biber karabiber kekik ve tuzumuzuda ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Ortalama 5 dk karıştırdığımız malzemelerimizin üzerine haşlanan etimizi de ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Etlerimiz kızarıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz etimiz kızardıktan sonra altını kapatıp servise hazırlıyoruz.

Viranşehir usulü müthiş kavurma tarifi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

*

Yukar k