Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

282 kez görüntülendi

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Daha önce diyet yapmış herkes bilir ,kilo vermek için diyete başladığımızda düzenli tartılırız ve kiloların yavaş yavaş gittiğini görünce paniğe kapılır, asla hedeflediğimiz kiloya ulaşamayacağımızı düşünürüz. Uyguladığımız beslenme programına göre, metabolizmamızı dolayısıyla kilo vermemizi kolaylaştıracak ve hızlandıracak birçok faktör vardır. Aşağıdaki maddelerden uyguladığınız beslenme programınıza uygun olanları seçerseniz , istediğiniz kiloya çok daha çabuk ve kolay ulaşabilirsiniz.

*Daha Çok Sebze Yiyin
Lahana , marul, ıspanak, brokoli vb gibi düşük kalorili ve yüksek posa içeriğine sahip besinleri ağırlıklı tüketmek , vücudumuzun ihtiyacı olan

*Daha Çok Su İçin
Birçoğumuz ihtiyacımızı karşılayacak yeterli miktarda su içmeyi zor buluruz ancak su tüketimini artırmak için çaba göstermeliyiz. Vücudumuzun ihtiyacını karşılayacak yeteli miktarda su tüketmek organ fonksiyonlarımızın düzenlenmesini sağlarken kaslarımızın daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, cildin hidrasyonunu korur ve genel olarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Vücudumuzun iyi bir şekilde hidrate olması kilo vermeyi hızlandıran en kolay yollardan biridir.

*Rafine Besin Tüketimini Azaltın
Rafine gıdaların aşırı tüketimi,ciddi kilo artışının altını çizmekte. Aslında rafine gıdalar en iyi ; ne doğal üründen var olmuş ne de normal görünümüne benzeyen orijinal formuna benzemeyen gıda olarak tanımlanabilir. Kilo kaybının devamını sağlayabilmek için rafine gıda tüketimini minimum düzeye indirgemeliyiz. Ekmek, patates, patates cipsi, kızarmış gıdalar, çok pişmiş etler, işlenmiş besinler rafine gıdalara örnek gösterilebilir aslında mevcut formu korunmamış tüm gıdaları rafine besin sınıfında düşünebiliriz.

Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler
Birçok besin metabolizmada yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur bunu vücut sıcaklığını ve enerji harcamasını artırarak yaparlar. Bu besinlerden gün içerisinde küçük porsiyonlarda tüketmek ekstra kalori harcamanızı artırarak ,kilo vermenizi hızlandırır. Kırmızı biber, sarımsak, zencefil, tarçın, yeşil çay bu besinlerin başında gelir ki yağ yakma potansiyelleri yüksek olan belli başlı besinlerdir.

*Kardiovaskuler Egzersizler
Hepimiz fiziksel aktivitenin vücutta yağ yakımını hızlandırdığını biliyoruz. Belki yoğun iş hayatımıza ve çalışma rutinimize bağlı olarak uzun süren kardio egzersizleri yapmanın zorlukları olabilir. Ancak gün içerisinde yapılabilecek daha kısa süren seanslara sahip kardio egzersizler tercih edebiliriz. Dans, yüzme, bisiklet, jogging, tempolu yürüyüş uygulaması kolay kardiyo egzersizlerine örnektir.

Kilo Kaybını Hızlandırmak İçin Ne Yapmalıyız?
Hepimiz kilo vermemizi hızlandırmak için uygulanması gereken adımları takip etmeye çalışırız oysa bu adımlar kadar önemli olan diğer bir şey metabolizma hızımızı yavaşlatmamak için yapılmaması gereken şeyleri bilmektir .Metabolizmayı yavaşlatmamak ve kilo kaybını hızlandırmak için yapılması gerekenleri kısaca özetleyebiliriz:

Beslenme programımızı uygulayarak hızla kilo kaybederken asla aç kalmamalıyız. Aç kalarak başlangıçta gerçekten birkaç kilo verebiliriz ama bir süre sonra vücut kendini koruma moduna geçer, yağ ve sıvı depolamaya başlar ki bu da hareketimizi kısıtlayacak ve dolayısıyla kilo almamızı sağlayacaktır.

Asla hızlı kilo vermemizi sağlayacak besin destekleri kullanmamalıyız. Bunlar hızlı kilo vermemize büyük oranda yardım ettikleri iddiasıyla kafamızı karıştırabilir ancak karaciğer ve böbrek harabiyeti, hiperaktivite, çarpıntı ve daha kötü ciddi yan etkileri vardır. Güvenilirlikleri yoktur, ciddi riskleri vardır ve beslenme alışkanlıklarımızda, yaşam tarzımızda değişiklik yapmadıkları için kalıcı kilo kaybı sağlamazlar.Sağlığımızı garanti altına almak için daha hassas davranmamız gereklidir.

Kilo vermemizin hızlanmasına yardım eden bir diğer faktör olan fazla egzersizi, yine uygulamamamız gereken adımlardandır. Daha uzun antrenmanlarda daha iyi performans göstermek, yoğunluğumuzu artırmaya çalışmamız için bile antrenman yapmak iyidir, ama tedbirli davranmalıyız ve vücudumuzu zorlayacak işaretlere dikkat etmeliyiz. Eğer bir acı, ağrı hissedersek, nefes alma problemi yaşarsak veya kaslarımız zayıflarsa aşırıya kaçtığımız egzersizin belirtileri ortaya çıkmış demektir Antrenmanlarımızda, performansımızı artırmaya yönelik bile olsa ,yaralanmalara sebep olacak ve kontrol edemeyeceğimiz kadar aşırıya kaçmamalıyız.Konuyla ilgili uzmanlardan destek almak oldukça önemlidir. Kilo vermeye karar verdiğimizde ve kilo vermeye yönelik hazırlanmış programı uygulamaya başladığımızda hemen sonuç almak isteriz ancak unutmamız gereken en önemli şey hızlı kilo kaybının sağlığımız ve yaşam kalitemiz üzerinde ciddi zararları olabileceğidir.Kilolarınızdan, karnınızdaki yağlanmadan utanmanız için hiç neden yok önemli olan biran önce onlardan kurtulmaya karar vermek ve sizin için size özel hazırlanmış beslenme programını uygulamaktır.

Metabolizmanızı Hızlandıracak Örnek Beslenme Programı

1.GÜN
Kahvaltı
:
2 Kaşık yulaf ezmesi+3-4 Kaşık az yağlı yoğurt (2-3 kaşık suyla sulandırılacak) veya süt+Meyve parçaları+8-10 fındık veya 4-5 parça ceviz.
Öğle
 :Tonbalıklı salata
 +1 dilim ekmek (kepekli) veya 2 dilim etimek
Akşam
 :1 Porsiyon az yağlı sebze yemeği veya haşlanmış sebze(üzerine 1 tatlı kaşığı sıvıyağlı)
 +1 Porsiyon kepekli makarna
Ara öğünler
 : 2 Porsiyon meyve
 VEYA Bir avuç fındık veya ceviz

2. GÜN
KahvaltI:1 Porsiyon meyve +4-5 Kaşık az yağlı yoğurt veya süt
Öğle
:1 Dilim peynir, domates ve yeşilliklerle hazırlanmış sandviç (2 dilim esmer ekmekle)
Akşam
:1 Porsiyon balık, tavuk veya hindi (Izgara, haşlama veya buğulama)
 + Salata (Zeytinyağlı, limonlu)
Ara öğünler
:2 Porsiyon meyve veya Bir avuç fındık veya ceviz

3. GÜN
Kahvaltı
:1 Porsiyon meyve +1 Bardak az yoğurt veya süt +Bir avuç fındık veya ceviz
Öğle
:1 Büyük kâse çorba—tercihen sebze çorba+1 Dilim peynir
 +1- 2 Dilim esmer ekmek
Akşam
:Sebzeli kepekli makarna
+1 kase light yoğurt
Ara öğün
ler:2 Porsiyon meyve

4. GÜN
Kahvaltı
: 2 Kaşık yulaf ezmesi +3 – 4 Kaşık az yağlı – yağsız yoğurt veya süt 
+meyve parçaları
Öğle
:Peynirli salata (3 yemek kaşığı lor peynir, istediğiniz kadar salata)
+1 Dilim esmer ekmek
Akşam
:1 Porsiyon balık, tavuk veya hindi
 Haşlanmış patates (1 orta veya 2 küçük boy)
 1 porsiyon haşlanmış sebze
Ara öğün
 :2 Porsiyon meyve 
veya Bir avuç fındık veya ceviz

5. GÜN
Kahvaltı
:1 Porsiyon meyve 
veya 4-5 Kaşık yağsız yoğurt ya da süt
Öğle
 : 1 Porsiyon piyaz (Zeytinyağlı, limonlu), Salata
 1 bardak ayran
Akşam
 :1 orta boy haşlanmış patates+1 Porsiyon balık, tavuk
veya hindi (Izgara, haşlama veya buğulama)
Ara öğün
:1 kivi +1 elma

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

*

Yukar k