Maydanozun Faydaları

686 kez görüntülendi

Maydanozun Faydaları

Maydanoz, ülkemizde özellikle salatalara katılarak tüketilen, küçük ama sağlık açısından çok önemli bir Akdeniz bitkisidir. Maydanozun sağlığa faydalı olduğu en az 2000 yıldır bilinmektedir ve faydaları çoğumuzun düşündüğünden daha fazladır.

Maydanoz, inanılmaz bir A vitamini deposudur. Ayrıca zengin miktarda K ve C vitaminleri içermektedir. Sindirim sistemine çok faydalıdır. Böbrek taşı, bağırsak, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlar, bronşit ve astım hastalıklarına karşı faydalı olduğu söylenmektedir.

Yok denecek kadar yağlar içerir, kalori açısından zengindir, günlük olarak düzenli tüketildiğinde vücudun gerek duyduğu demir ve kalsiyum miktarının çoğunu karşılar.

Maydanozun Sağlığa Faydaları

Maydanoz genel anlamda bağışıklık sitemini güçlendirir ve farklı nedenlerden dolayı kaynaklanan hastalıklara karşı bünyeyi önceden hastalıklarla mücadeleye hazırlar. Maydanozun en önemli faydalarından birisi kanser hastalıklarına karşı metabolizmayı dirençli hale getirmesi ve kalp sağlığını korumasıdır.

Maydanozun Kalp Sağlığına Faydaları: Bünyede yüksek miktarda bulunan amino asit, damar ve dolayısı ile kalp sağlığını tehdit eder. Maydanozda bulunan folatlar ise amino asitleri zararsız moleküllere dönüştürerek, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında vücudu inmelere ve koroner krizlere karşı dirençli hale getirir.

Maydanoz Kansere Yakalanma Riskini Azaltır: Düzenli olarak maydanoz tüketmek, cilt, sindirim sistemi, meme ve prostat kanseri gibi kanserin farklı çeşitlerine yakalanma riskini azaltır. Kayda değer derecede içerdiği anti kanser özelliği ile bilinen apeginen maddesi güçlü bir antioksidandır. Bu ve diğer maddeler yardımıyla iltihaplara karşı da etkili bir besin kaynağıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Maydanoz içerdiği esansiyel yağlar aracılığı ile kalıcı iltihaplara karşı etkilidir.  İltihaptan kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranını düşürür ve bağışıklık sitemini genel anlamda korur.

Astım Hastalığına Faydalıdır: Maydanozun astım hastalığına da iyi geldiği söylenmektedir. Özellikle maydanoz suyunun astım ataklarının şiddetini azalttığı ve bronşları açtığı söylenir.

Damarları Koruyucu Özelliği Vardır: Maydanozun kalp sağlığına olan faydaları anlattığımızda, bünyede bulunan fazla miktarda amino asitlerin zararlı olduğunu söylemiştik. Amino asitler, aynı şekilde damarlar için de büyük bir tehdit oluştururlar.  Bu asitler kanda çok fazla miktarda olduklarında kalp krizi ve felç riskini arttırmaktadırlar. İşte bu tür asitlerin seviyesini maydanozda bulunan B vitamini dengeler ve damarları amino asidin oluşturacağı risklerden korur. Bol miktarda içerdiği beta karoten sayesinde ayrıca kılcal damarlar için de iyi gelmektedir.

Maydanozun İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Faydaları: Bastyr Üniversitesi tarafından maydanoz üzerine yapılan araştırmalar sonunda maydanozun idrar yolu enfeksiyonu için alternatif tedavi yolu olarak önerilebileceğini açıklamıştır. Maydanoz dışında bu tür enfeksiyon kaynaklı hastalıklar için başka bitkiler de belirtmişlerdir. Fakat yine de bu tür hastalıklar yüzünden ilaçlı tedavi görüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sağlıklı Cilt İçin Maydanoz: Maydanozun en çok cilt sağlığını koruduğunu söylemek yanlış bir iddia olmaz. Maydanoz, serbest radikallere karşı çok etkilidir ve özellikle akne ve sivilce sorunlarına karşı etkilidir.

Maydanoz suyunu kaliteli ve doğal zeytin yağına veya badem yağına karıştırarak cildinize uygulayın ve 30 dakika bekletin.  Daha sonra yüzünüzü yıkayın. Bu uygulama cildinizde meydana gelen lekeleri temizlemek başta olmak üzere birçok soruna derman olacaktır.

Kemiklere Faydalıdır: İçerdiği C, B12, K ve A vitaminleri kemik sağlığı için hayati derecede önemlidir. Bunun yanında bu vitaminler sinir sitemi sağlığının korunması için önemlidir.

Maydanozun Böbreklere Faydaları: İçerdiği vitamin ve bileşenler yardımıyla böbreklerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışması için fayda sağlar. Fakat aşırı tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Aksi durumda bazı sorunlar yaşatabilir.

Kan Basıncını Düzenler: Kan basıncının düzgün olması birçok açıdan vücut sağlığı için önemlidir. Maydanozun içerdiği folik asit kalp için çok faydalıdır. Ayrıca kan basıncı seviyesini düzenlediği için kalp krizi riskini azaltır.

Maydanoz Saç Bakımı İçin Kullanılabilir: Maydanozun içerdiği esansiyel yağlar saçlar ve kafa derisi için iyi gelir.  Maydanoz suyunun saçlar uygulanmasının saç dökülmesini engellediğini savunan uzmanlar vardır.

Romatizma ve Eklem Ağrılarına İyi Gelir: Maydanoz ile ilgili yapılan birçok araştırma, maydanozun eklem ağrıları ve romatizmaya iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra enfeksiyon ve iltihaplara karşı da etkili bir besin kaynağıdır.

Kabızlığa İyi Gelir: Genel anlamda sindirim sitemine ciddi katkı sağlar. Genelde hareketsiz kalan bağırsaklarda görülen kabızlık sorunları için önemli bir besin kaynağıdır. Kabızlık sorunu çözmenin dışında bağırsak kurtlarını döker.

Ruh Sağlığını ve Sinir Sitemini Korur: Uykusuzluk sorunlarını çözme özelliği vardır. Yatmadan önce bir yaprak tüketmeniz halinde rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Ayıca yorgunluğu giderici özelliği vardır. Sinir sistemini korur.

Maydanoz Suyunun Faydaları:

Maydanoz suyu, maydanozdan çok daha fazla konsantre olduğu için tüketimine dikkat etmek gerekir. Özellikle düşük tansiyonlu kişilerin buna dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü maydanoz suyunun tansiyon düşürücü özelliği vardır. Bu tür sorun yaşayan kişiler mutlaka kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

 • İdrar söktürücü özelliği vardır ve böbreklerin çalışmasına yardımcı olur, toksinleri vücuttan atar.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu demir eksikliğini büyük oranda giderme özelliğine sahiptir.
 • Enfeksiyonlara ve iltihaplara iyi gelir.
 • Kansızlığı giderir, karaciğer ve prostat sorunlarının çözümünde büyük oranda yardımcı olur.
 • B12 vitaminin yardımıyla karın bölgesinde oluşan şişlik şikayetlerinde yardımcı olur.
 • Yağ yakmak için kullanılabilecek en önemli besinlerden bir tanesidir.
 • Karaciğer yağlanmasına karşı etkilidir.
 • Cilt altında oluşmaya müsait enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Cilt sağlığı için önemli bir şifa kaynağıdır. Cilde sağlıklı bir görünüm kazandır ve ayrıca hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Maydanozun Zararları: Maydanozun faydaları kadar yanlış ve fazla kullanılması durumunda bazı zararları ve yan etkileri olabilir. Özellikle düşük tansiyon sorunları yaşayanlar tüketimine mutlaka dikkat etmelidirler.

 • Aşırı tüketildiğinde baş ağrısı olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız hemen tüketimi kesmelisiniz.
 • Maydanoz tüketiminden sonra bir denge sorunu yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Bunun sebebi tansiyonu düşürmesinden kaynaklanabilir.
 • Böbrek hastaları tüketmeden önce mutlaka dozu için doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Aşırı tüketimden kaynaklanan kasılma, nöbet gibi bazı yan etkilerin olduğu söylenmektedir. Bu durumlarda doktora başvurmakta fayda var.
 • Tavsiyeler: Maydanoz neredeyse her mevsim bulunabilen bir bitkidir ve sağlık açısından birçok faydası vardır. Taze olarak tüketilmesi maksimum derecede faydalanmamıza yardımcı olur. Tüketirken mutlaka aşırıya kaçmamalısınız çünkü özellikle düşük tansiyonlu kişilerde bazı sorunlara neden olabilir.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Doğanın bize sunduklarının değerini bildikçe hayatımız daha güzel bir hal almıyor mu sizce de?

  Renk renk, çeşit çeşit sebzeden meyveden bol bol yararlanmak gibisi var mı zaten? Vitaminleriyle, mineralleriyle bize iyi gelmek, vücudumuzu, sağlığımızı korumak için ellerinden geleni yapıyorlar bir kere. Tatları deseniz onlar da mis.

  O zaman şimdi yine doğaya yüzümüzü dönelim, tam da şu sıralar daha da bir merak saldığımız formda kalma, vücudumuzu temizleme gibi kaygılarımızı doğal malzemelerle destekleyelim.

  Bahar gibi yemyeşil, ferah mı ferah bir karışımdan söz edeceğiz bugün size, sadece 3 malzemeyle enfes bir içeceğe dönüşen bu kür, zayıflamanın en doğal destekçilerinden.

  Şimdiden afiyetler olsun!
  Zayıflamanın sırrı bu malzemelerde saklı: Maydanoz, limon ve su

  Aslında gördüğünüz gibi bu malzemeler bize hiç de yabancı değil. Hemen her evde bulunan maydanoz, limon ve sudan ibaret bir karışımdan söz ediyoruz.

  Tarifine geçmeden önce, bu üç malzeme neden zayıflamaya ve vücudumuzu temizlemeye yardımcı oluyor, buyurunuz birlikte inceleyelim.

  Maydanozun içinde bolca A, C ve K vitamini, folik asit, kalsiyum, potasyum ve demir gibi mineraller bulunuyor. Bu maddeler de ödem atmaktan tutun da idrar söktürmeye vücudumuzun ihtiyacı olan birçok işe yarıyor.

  Maydanoz aynı zamanda güçlü antioksidan özellikler göstererek vücudu dışarıdan gelen zararlı maddelerden, serbest radikallerden koruyor. Bu sayede de vücudumuzu temizlemede büyük yardımları oluyor. Anlayacağınız, maydanozun faydaları saymakla bitecek gibi değil.

  Limona gelirsek, limonun zayıflama konusundaki etkisini artık bilmeyen kalmadı. O da yine maydanoz gibi idrar söktürme konusunda tam bir uzman. Bunun yanı sıra, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasında, bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde de önemli bir rol üstleniyor. Hal böyle olunca zayıflamak isteyenlerin de mutfakta daha sık kullanmaya başladıkları arasına giriyor.

  Su derseniz, su zaten en temel ihtiyacımız, ferahlığımız, hayatta kalma sebebimiz. Tüm organlarımız gibi bağırsaklarımızın, midemizin, böbreklerimizin de düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmesi için ona ihtiyacı var. Hal böyle olunca, bu karışımda da hem lezzet hem de sağlık açısından ona da yer vermeden olmaz!

  Küçük bir not: Elbette sadece bu karışımı içerek zayıflamanız biraz zor olabilir. Bu nedenle, sağlığınıza da dikkat etmeli ve beslenme düzeninizi de olabildiğince sağlıklı bir hale getirmelisiniz. Böylece daha hızlı sonuç alabilirsiniz.
  Bu tarif, hep elinizin altında olmalı: Maydanoz kürü tarifi

  İçindeki tüm malzemelerin ne işe yaradığını öğrendiğinize göre sıra geldi maydanoz karışımının tarifini vermeye. Zayıflamanıza yardımcı olurken cildinizi de ışıl ışıl ve daha sıkı bir hale getirecek olan karışımın tarifi şöyle:

  Malzemeler:

  20 adet maydanoz dalı (saplarıyla birlikte)
  1 adet limonun suyu
  1 su bardağı su

  Nasıl Yapılır?

  Saplarıyla birlikte kullanacağınız maydanozları ve limonu güzelce yıkayın.
  Maydanozları blendera koyun.
  Limonun suyunu sıkın ve bu suyu maydanozların üzerine ekleyin.
  Son olarak suyu da blendera koyun ve blenderı çalıştırın. Maydanozlu limonlu karışımınız hazır oldu bile. Afiyet, şifa olsun!

  Nasıl Kullanılır?

  Hazırladığınız bu ferah içeceği, sabahları aç karnına içebilirsiniz. Ancak hemen uyaralım, bu karışımı 2 hafta (15 gün) boyunca uyguladıktan sonra 1 hafta ya da 5 gün kadar ara vermeniz gerekiyor. Ardından dilerseniz yine aynı şekilde 2 hafta tüketip 1 hafta ara vererek kullanmaya devam edebilirsiniz.

  Önemli bir not: Ciddi bir rahatsızlığı ya da alerjisi olanlar, bu karışım da dahil olmak üzere, günlük alışkanlıkları dışında kullanacakları her türlü karışım ile ilgili olarak doktorlarına danışmalı ve doktorlarının önerileri doğrultusunda hareket etmeli. Zayıflayacağım diye sizin için yanlış olabilecek hiçbir yiyeceği tüketmeyin, sağlığınızı ihmal etmeyin, aman diyelim.

Yorum Yaz

*

Yukar k